Jestly nebo jestli: Už nikdy se nespletete!

Jestly Nebo Jestli

Základní rozdíl: jestli vs. jestly

V českém jazyce se často setkáváme se slovy "jestli" a "jestly", která mohou působit záhadně, jelikož znějí velmi podobně. Mnozí z nás si pak kladou otázku, která z variant je ta správná. Odpověď je jednodušší, než by se mohlo zdát. Správná varianta existuje pouze jedna, a tou je "jestli".

Slovo "jestli" používáme tehdy, když se chceme na něco zeptat, nebo když vyjadřujeme podmínku. Můžeme se například zeptat: "Jestli chceš, můžeme jít do kina." Nebo můžeme říct: "Půjdu s tebou, jestli bude hezky."

Slovo "jestly" naopak v českém jazyce neexistuje a jeho použití je gramaticky nesprávné. Jde o častou chybu, která vzniká pravděpodobně na základě podobnosti s jinými slovy, jako je "jestliže" nebo "jestlipak". Pamatujte si proto, že pokud chcete vyjádřit podmínku nebo se na něco zeptat, správná volba je vždy "jestli".

Jestli: spojka pro podmínky

V českém jazyce se často setkáváme s dvojicí slov "jestli" a "jestliže", která nám může působit nemalé potíže, co se týče jejich správného užití. Obě varianty jsou sice spisovné, ale liší se drobným významovým nuancemi a také frekvencí svého používání. Zatímco "jestli" se hodí spíše do běžné mluvy a neformálních textů, "jestliže" působí knižněji a uplatnění najde spíše v psaném projevu.

"Jestli" se typicky objevuje v vedlejších větách podmínkových, kde se ptáme na splnění určité podmínky.

Příklady použití spojky jestli

Spojka "jestli" je v českém jazyce velmi frekventovaná a používá se k uvedení vedlejších vět podmínkových. Její použití je poměrně široké a zahrnuje vyjadřování nejistoty, pochybností, otázek a hypotéz.

Slovo Význam Použití Příklad
jestli podmínková spojka Uvádí podmínkovou větu. Zavolej mi, jestli budeš mít čas.
jestly zastaralé synonymum pro "zda" Používá se zřídka, spíše v literatuře. Nevím, jestly přijde. (Lze nahradit: Nevím, zda přijde.)

Podívejme se na několik příkladů použití spojky "jestli" v různých kontextech:

"Zavolej mi, prosím, jestli budeš mít čas." V tomto případě vyjadřujeme nejistotu ohledně budoucího děje a žádáme o zavolání v případě, že daná podmínka (mít čas) bude splněna.

"Nevím, jestli přijde." Tady vyjadřujeme nejistotu ohledně budoucího děje (příchod).

"Přemýšlím, jestli jet na dovolenou k moři, nebo na hory." V tomto případě uvádíme dvě možnosti a vyjadřujeme nejistotu ohledně výběru.

Je důležité si uvědomit, že "jestli" a "jestliže" jsou synonyma a lze je v tomto kontextu libovolně zaměňovat.

Naopak, "jestli" a "zda" se liší mírou formálnosti. Zatímco "jestli" je spíše hovorové, "zda" se používá ve spisovném a formálním jazyce.

Jestly: zastaralá spojka

Spojka „jestly“ sice může v mluveném jazyce, obzvláště v některých regionech, znít povědomě, v psaném textu je však považována za zastaralou. Její moderní a spisovnou variantou je spojka „jestli“. Ta se používá v případě, kdy uvozujeme vedlejší větu předmětnou nebo přísudkovou, které vyjadřují nejistotu, podmínku nebo otázku.

Pro lepší ilustraci si uveďme příklady:

„Zeptej se ho, jestli už dorazil.“ (vedlejší věta předmětná)

„Není jisté, jestli se konference zúčastní.“ (vedlejší věta přísudková)

Použití „jestly“ by v těchto případech působilo archaicky a nevhodně. Vždy se tedy držte moderní varianty „jestli“, chcete-li, aby váš text působil kultivovaně a spisovně.

Výměna jestly za jestli

V běžné řeči se často setkáváme s dvojicí slov "jestly" a "jestli" a mnohdy si nejsme jisti, které z nich je to správné. Pravda je, že správná varianta je pouze jedna – "jestli". Slovo "jestly" sice v minulosti existovalo a mělo stejný význam, dnes je však považováno za archaické a jeho používání se nedoporučuje. "Jestli" se používá jako spojka uvádějící větu vedlejší předmětnou nebo příslovečnou podmínkovou. Jednoduše řečeno, používáme ho tehdy, když se chceme na něco zeptat nebo vyjádřit podmínku. Například: "Zeptej se ho, jestli už přišel." Nebo: "Půjdu ven, jestli nebude pršet."

Použití "jestli" a "jestly" v češtině je jako tanec na tenkém ledě. Zatímco "jestli" s jistotou zvládne úlohu podmínky, "jestly" se spokojí s rolí archaického spojení, které v běžné řeči už dávno roztálo.

Dobromil Růžička

Jestly v literatuře a historických textech

Slova „jestly“ a „jestli“ patří v českém jazyce k těm, která dokáží potrápit nejednoho pisatele. Ačkoliv znějí velmi podobně a v mluvené řeči je jejich záměna prakticky nepostřehnutelná, v psaném projevu je třeba být obezřetný. „Jestly“ je totiž archaický tvar spojky „jestliže“, která se používá k vyjádření podmínky. Setkáme se s ním spíše ve starší literatuře, například v dílech Aloise Jiráska či Boženy Němcové. V moderní češtině se „jestly“ již nepoužívá a je nahrazeno právě slovem „jestliže“ nebo jeho kratší variantou „jestli“.

jestly nebo jestli

„Jestli“ je tedy běžnější a v současné češtině používanější varianta. Používá se ve stejném významu jako „jestliže“, tedy k vyjádření podmínky. Můžeme ho použít v běžné řeči i v psaném projevu.

Tipy pro správné použití

Slovíčka "jestly" a "jestli" nám často zamotají hlavu. Kdy které použít? Je to jednodušší, než se zdá. "Jestli" je to správné, když se ptáme na něco nejasného. "Jestlipak víš, kolik je hodin?". Naopak "jestly" už dneska moc nepoužíváme. Patří spíše do staré češtiny a do pohádek. "Jestly se nepletu, tak tudy šla." Vidíte ten rozdíl? "Jestli" je pro běžnou řeč a "jestly" je pro pohádky a starší texty. A ještě malý bonus: "jestliže" znamená totéž co "jestli", jen zní formálněji. Takže až budete na pochybách, vzpomeňte si na tuhle pomůcku a budete mít jasno.

Správné použití "jestli" a "jestly" v českém jazyce často mate. I když znějí podobně, význam se liší. "Jestli" je podřadicí spojka, která uvádí větu podmínkovou. Jinými slovy, používá se, když chceme vyjádřit, že něco se stane za určité podmínky. Například: "Zavolám ti, jestli budu mít čas." Naopak "jestly" je zastaralá forma slova "jestli". V moderní češtině se již nepoužívá. Pokud si nejste jisti, kterou formu použít, volte vždy "jestli". Je to vždy správná a moderní varianta. Pamatujte, že správné používání "jestli" a "jestly" je důležité pro srozumitelnost a plynulost vašeho textu.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: společnost