Astra kvetina: Barevný ohňostroj na vaší zahradě

Astra Kvetina

Původ a historie astry

Astra, česky hvězdnice, je květina s bohatou historií a původem opředeným tajemstvím. Její rodové jméno Aster pochází z řeckého slova pro „hvězda“, což odkazuje na tvar jejích květů. Původem astry jsou z oblastí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Do Evropy se dostaly z Číny v 17. století a rychle si získaly oblibu pro svou krásu a nenáročnost. V Číně je astra symbolem elegance, víry a věrnosti. V dávných dobách se věřilo, že astry mají magickou moc a že dokáží odhánět zlo. Lidé je proto často sázeli kolem svých domovů a do zahrad. Dnes existuje více než 600 druhů aster, které se liší barvou, tvarem i velikostí květů. Od drobných, nenápadných kvítků až po velké, plné květy, které připomínají barevné hvězdy. Astry jsou oblíbené pro svou dlouhou dobu kvetení, která trvá od léta až do podzimu.

Charakteristika a druhy aster

Astry patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny a svými zářivými barvami rozzáří nejednu zahradu. Původem astry pocházejí ze Severní Ameriky a Číny, ale dnes jsou rozšířené po celém světě. Existuje více než 200 druhů aster, které se liší výškou, tvarem květů i barvou. Mezi nejznámější druhy patří astra čínská (Callistephus chinensis), astra keříčková (Aster dumosus) a astra novoanglická (Aster novae-angliae). Astry se vyznačují typickým květem s úborem složeným z trubkovitých a jazykovitých kvítků. Barva květů je velmi pestrá a zahrnuje odstíny bílé, růžové, červené, modré, fialové a žluté. Astry preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou nenáročné na pěstování a odolné vůči chorobám. Díky své dlouhé době kvetení od léta až do podzimu jsou astry oblíbenou volbou pro řezané květiny i pro výsadbu do truhlíků a záhonů.

Vlastnost Astra
Typ rostliny Jednoletá nebo vytrvalá
Doba květenství Pozdní léto až podzim
Barva květu Růžová, fialová, bílá, červená, modrá
Výška rostliny 20-80 cm (v závislosti na odrůdě)
Nároky na pěstování Slunné stanoviště, propustná půda

Pěstování a péče o astry

Astry patří mezi oblíbené květiny zahrádkářů pro své zářivé barvy a dlouhou dobu kvetení, která trvá až do podzimu. Pěstování aster není náročné a zvládnou ho i začátečníci. Semena se vysévají od března do dubna do skleníku nebo od května přímo na záhon. Důležité je zajistit asterám slunné stanoviště a propustnou, výživnou půdu. Během vegetace je potřeba astry pravidelně zalévat, zejména v období sucha. Pro bohatší kvetení je vhodné je také přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Astry jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, ale i tak je potřeba věnovat pozornost prevenci. Mezi nejčastější choroby patří padlí a plíseň šedá. Proti škůdcům, jako jsou mšice a slimáci, lze bojovat pomocí ekologických přípravků nebo mechanicky. Pravidelnou kontrolou rostlin a včasným zásahem předejdete jejich poškození.

Ideální podmínky pro astry

Astry, ty krásné a odolné květiny, které nám svými pestrými barvami zpříjemňují podzimní dny, si zaslouží tu nejlepší péči. Ačkoliv jsou to poměrně nenáročné rostliny, dopřejeme jim-li ideální podmínky, odmění se nám bohatým a dlouhotrvajícím kvetením. Důležitým faktorem pro jejich prosperitu je slunečné stanoviště. Astry milují slunce a v jeho paprscích se jim daří nejlépe. Vybereme-li jim místo, kde budou moci alespoň šest hodin denně hýřit na slunci, zajistíme jim ideální podmínky pro růst a kvetení. Půda by měla být dobře propustná, aby se v ní nedržela voda a kořeny neuhnívaly. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost, který jim poskytne potřebné živiny. Během vegetace je vhodné astry pravidelně zalévat, ale nepřehánět to. Astry jsou poměrně odolné vůči suchu, ale přemokření jim nesvědčí. Dodržováním těchto základních pravidel si zajistíme, že nám astry budou dělat radost svými krásnými květy po dlouhou dobu.

Množení a přesazování aster

Astry se množí několika způsoby. Nejjednodušší je dělení trsů, které se provádí na jaře nebo na podzim. Stačí opatrně vyrýt starší trs a rozdělit ho na menší části s dostatkem kořenů. Ty pak vysadíme na nové stanoviště. Další možností je množení ze semen. Semena se vysévají brzy na jaře do skleníku nebo pařeniště, případně přímo na záhon po skončení mrazů. Sazenice přepichujeme a na konečné stanoviště je vysazujeme v druhé polovině května. Astry preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Důležitá je také pravidelná zálivka, zvláště v období sucha. Přesazování aster se doporučuje provádět jednou za 3-4 roky, aby si rostliny udržely vitalitu a bohaté kvetení. Při přesazování je vhodné rostliny i zmladit, tedy odstranit staré a slabé výhony. Tím podpoříme růst nových, silných výhonů a bohatší násadu květů. Správná péče o astry zahrnuje i pravidelné odstraňování odkvetlých květů, čímž prodloužíme dobu kvetení.

astra kvetina

Choroby a škůdci aster

Ačkoliv jsou astry relativně odolné květiny, i ony mohou podlehnout různým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby aster patří padlí. Toto houbové onemocnění se projevuje bílým povlakem na listech a stoncích. Padlí asterám znemožňuje fotosyntézu a oslabuje je. Dalším častým problémem je fusariové vadnutí. Tato houbová choroba napadá kořeny a cévní systém rostliny, což vede k vadnutí, žloutnutí a následnému úhynu. Astry mohou být napadeny i mšicemi, drobným hmyzem, který se živí rostlinnými šťávami. Mšice způsobují deformaci listů a květů a oslabují celkovou vitalitu rostliny. Proti mšicím lze bojovat pomocí insekticidních přípravků nebo biologickými metodami, jako je nasazení slunéček sedmitečných. Pravidelná kontrola rostlin, odstraňování napadených částí a správná péče o astry pomohou minimalizovat riziko napadení chorobami a škůdci.

Řezané astry ve váze

Řezané astry ve váze dokáží prozářit domov svými zářivými barvami až po dobu dvou týdnů, pokud jim dopřejete tu správnou péči. Tyto podzimní krásky, latinsky zvané Aster, pocházejí ze severní Ameriky a symbolizují lásku, trpělivost a eleganci. Existuje nespočet kultivarů aster, které se liší nejen barvou květů – od bílé přes růžovou a fialovou až po temně rudou – ale také tvarem a velikostí.

Pro co nejdelší životnost aster ve váze je důležité seříznout stonky ostrým nožem a odstranit listy, které by zasahovaly do vody. Vodu ve váze měňte každý den a přidejte do ní výživu pro řezané květiny, která dodá astrám potřebné živiny. Astry nemají rády přímé slunce ani průvan, proto jim najděte chladnější místo bez těchto vlivů. Vyhněte se také umístění aster v blízkosti ovoce, které uvolňuje etylen, plyn urychlující stárnutí květin. S trochou péče se tak můžete z krásy řezaných aster těšit po dlouhou dobu.

Symbolika a význam astry

Astra, jejíž jméno pochází z řeckého slova pro „hvězdu“, je květinou s bohatou symbolikou a významem. Již od starověku je astra spojována s láskou, moudrostí a trpělivostí. Římané věřili, že astra přináší štěstí a chrání před zlem, a proto ji často používali jako dekoraci ve svých domovech i chrámech.

Astra je také symbolem elegance a rafinovanosti. Její jemné okvětní lístky a zářivé barvy z ní činí oblíbenou květinu pro kytice a aranžmá. Různé barvy aster pak nesou i další symbolické významy. Například bílá astra symbolizuje čistotu a nevinnost, růžová astra něhu a lásku a fialová astra královskou důstojnost a eleganci.

Astra je krásná a všestranná květina, která dokáže potěšit oko i duši. Darováním astry vyjadřujete obdarovanému náklonnost, úctu a přání štěstí.

Astra, s jejími květy hrajícími všemi barvami podzimní palety, je jako poslední úsměv léta, než se svět zahalí do zimního spánku.

Anežka Nováková

Inspirace pro použití aster

Astery, tyhle veselé a barevné květiny, nabízejí nepřeberné možnosti, jak s nimi zkrášlit domov i zahradu. Ať už dáváte přednost jednoduché kráse aster v kytici, nebo si chcete vytvořit okouzlující podzimní dekoraci, inspirace na sebe nenechá dlouho čekat. Astery se skvěle hodí do smíšených kytic, kde jejich zářivé barvy krásně vyniknou vedle něžných růží, statných slunečnic nebo elegantních lilií. Pro romantický nádech zkombinujte pastelové astry s eukalyptem a gypsophilou. Pokud toužíte po nádechu venkova, zkuste astry zkombinovat s větvičkami šípků, hortenziemi a okrasnými trávami. A co teprve podzimní věnec na dveře? S použitím aster, listů, jeřabin a dýní vytvoříte originální dekoraci, která vám připomene krásu podzimu. Astery se dají využít i k dekoraci slavnostní tabule. Vytvořte si malé kytičky do skleněných váziček nebo je použijte jako jmenovky na svatební hostině. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, astery vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

Astry v lidové tradici

Astry, s jejich hvězdným tvarem a zářivými barvami, si po staletí získaly zvláštní místo v lidské historii a kultuře. V lidových tradicích a pověrách se s nimi pojí symbolika lásky, ochrany a naděje. Věřilo se, že astry, kvetoucí na podzim, kdy se dny krátí a blíží se zima, symbolizují věčný život a nesmrtelnost. Jejich pozdní kvetení evokovalo naději na příchod jara a znovuzrození. Astry se staly symbolem trvalé lásky a oddanosti, a proto se často používaly do svatebních kytic a dekorací. Darovaly se jako talisman pro štěstí a ochranu před zlými silami. Věřilo se, že astry přinášejí klid a harmonii do domova, a proto se často pěstovaly na zahradách a zdobily se jimi parapety oken. Astry se také používaly v lidovém léčitelství pro své údajné léčivé účinky. Odvary z květů se používaly k tlumení bolesti, zmírnění kašle a horečky.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov