Václav Havel: Jeho Poslední odcházení a jeho poslední vzkazy

Václav Havel: Jeho Poslední odcházení a jeho poslední vzkazy

V den výročí úmrtí Václava Havla odvysílá Česká televize premiérový dokument Poslední odcházení Václava Havla. Když se 18. 12. díky sociálním sítím režisérka Monika Le Fay dozvěděla smutnou zprávu, okamžitě zburcovala producenta Pavla Váchu, kameramana Dalibora Fencla a další a vyrazila s nimi do ulic Prahy. Byla u toho, když se lidé začali ještě týž den spontánně scházet na nádvoří Pražského hradu, aby zapálili svíčky. V režii Moniky Le Fay tak vznikl výjimečný televizní dokument, který zachycuje neopakovatelnou atmosféru, jež zaplavila Prahu a celou Českou republiku loni jenom pár dní před Vánoci.
Česká televize uvede také dokument režiséra Ladislava Cmírala s názvem Le Cirgue Havel a Václav Havel: moje Praha o divadelní poctě Václavu Havlovi na festivalu Villeneuve-en-scene u Avignonu. Bývalý prezident se v dokumentu představí v nezvyklé roli průvodce po místech, která měl v Praze rád.
Výročí úmrtí Václava Havla připomene Česká televize také osmidílným miniseriálem Poslední vzkazy Václava Havla. Materiál byl natočen v listopadu 2011 a původně byl zamýšlen jako dokumentární výpověď dvou spoluvězňů, Václava Havla a Dominika Duky. Natáčením dokumentu se tak neplánovaně rodil materiál pro sérii úplně posledních vzkazů bývalého prezidenta veřejnosti. Václav Havel pět týdnů po natáčení zemřel.
V neposlední řadě se Česká televize podílela v polské koprodukci na vzniku filmu režisérky Krystiny Krauze s názvem Náš Vašek. O moci bezmocných. Film je osobitým pohledem našich polských sousedů na osobnost Václava Havla, kterého s touto zemí spojovalo množství přátelských vztahů. Divákovi poskytuje unikátní obraz o spolupráci české a polské opozice v dobách železné opony a přináší svědectví o vzájemných setkáních na hranicích obou států, která vyvrcholila založením Polsko - československé solidarity.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Václav Havel

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura