Žraloci: V různých podobách připlouvají na televizní obrazovky

Žraloci: V různých podobách připlouvají na televizní obrazovky

Žraloci jsou především predátoři, obývající většinu rozlohy moří a oceánů na Zemi. Největším žralokem je planktonožravý žralok obrovský (až 20 m dlouhý), za nejnebezpečnějšího člověku se pak považují žralok bílý, zvaný také lidožravý, a dále žralok bělavý, žralok modrý a žralok tygří. Žralok bílý dosahuje délky okolo 7 m a hmotnosti i více než 3 tuny. Pohlavně dospělý bývá až po 26 letech a dožívá se i více než 70 let. Patří k nejrychlejším žralokům, může nakrátko zrychlit až na 56 km/h. Byl dlouhodobě systematicky huben námořníky a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení filmu Čelisti. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví, smrtelných útoků bývá v průměru jen 1,5 ročně. Živí se především mořskými rybami a savci. Jeho jediným predátorem mimo člověka je kosatka dravá. Dokonce je veden jako zranitelný druh, který může v brzké době čelit hrozbě vyhubení.Podívejte se jim společně s Prima ZOOM na zoubek.

Žraločí královna (repríza pondělí 17. 6. 17.05)
Královna Johana je dosud největší označkovaný žralok, jaký byl kdy spatřen v australských vodách. Tato samice měří 5,5 metru a byla zaregistrována v březnu 2014. Později se přesunula k pláži Middleton a zdálo se, že se stále přibližuje k pobřeží. Žralok této velikosti představuje pochopitelně nebezpečí, a tak když se Johana náhle ztratila, začalo velké pátrání. Zapojila se do něj i trojice zkušených potápěčů, z nichž dva už dříve sami na sobě poznali, co velký bílý dokáže. Andy Casagrande, Paul de Gelder a Elyse Frankcomová mají za úkol vyměnit Johaně vysílačku, kterou má připevněnou na ploutvi a která nefunguje. První ponor Andyho a Paula žádný úspěch nepřinese. Potápěči se ale dostanou do nebezpečně vyhlížejícího vraku, k němuž připluje jiný velký žralok a oni jen na poslední chvíli - než jim dojde vzduch - vyplují na hladinu. Existují dvě možnosti, kam mohla Johana zamířit: buď na sever, nebo na jih na Neptunovy ostrovy. Skupina se tedy rozdělí. Andy vzlétá ve stroji zvaném „Čmelák", jehož pilot nedávno ze vzduchu spatřil ve vodě obzvlášť velkého žraloka. V moři je množství keporkaků, jejichž mláďata slouží velkým bílým jako potrava. Přidává se k nim i znalec žraloků, doktor Jonathan Werry. Žraloci se sem připlouvají pářit, což se ještě nikomu nepodařilo nafilmovat. Do vody tentokrát v ochranné kleci sestupuje Elyse: je to její první ponor po vážném zranění žralokem. Na klec nalijí spolupracovníci zvláštní krvavou směs, která má přilákat predátory. Velcí žraloci sem sice připlují, ale Johana mezi nimi není. Pátrání tedy pokračuje na Neptunových ostrovech, kde se žralokům nabízí hojnost potravy v podobě lachtanů. Ve zvláštní podvodní pozorovatelně se potápěči pokoušejí přilákat žraloky hudbou. Brzy kolem začnou kroužit čtyři velcí bílí žraloci, z nichž jeden ukousne na Paulově kleci plovák. Kdyby zničil i druhý, klec by klesla ke dnu a Paul by se musel pokusit z klece vyplavat bez ochrany. Zkusí tedy jinou možnost, a to upevnit kameru na ploutev jiného velkého bílého žraloka, který by je případně mohl navést na stopu „Královny Johany". Nejprve zkouší Paul nalákat žraloka k povrchu v kajaku, je to ale příliš nebezpečné. Andy nakonec přijde s nápadem nechat se zavěsit nad hladinu a pokusit se kameru umístit, až bude žralok proplouvat těsně pod ním. Tento pokus nakonec slaví úspěch. Po třech hodinách potápěči na monitoru sledují, kudy se označený žralok pohyboval. Zamířil hluboko ke dnu, kde se k němu přidala velká samice. Docela dobře se mohlo jednat o „Královnu Johanu". Podaří se ji vypátrat, nebo zmizí kdesi v hlubokých vodách oceánu?


Žraločí tažení (opakování pondělí 24. 6. 17.00)
Budeme sledovat velkého bílého žraloka při lovu lachtana. Žraloka měděného při tahu na sardinky, který se však o svou kořist musí podělit s tereji, kteří útočí ze vzduchu, a také s delfíny a dalšími predátory. Žraloci mědění doprovázejí hejno sardinek na jejich každoroční migrační cestě. Žraloci využívají tuk ze sardinek k lepšímu vznášení. Sardinky musí zdolat 1200 km dlouhou cestu a přestát útoky všech možných predátorů. V úžinách na ně čekají žraloci píseční. Později se přidá i žralok bílý a žralok kladivoun. Nakonec máme tu čest i se žralokem bělavým, jediným svého druhu, který dokáže přežít ve sladké i slané vodě. Na konci cesty u Kwa Zulu Natal zatlačí delfíni sardinky do pasti a začínají hody. Od jihu útočí žraloci mědění, ze severu žraloci černocípí, z hloubky teplé vody se vynořují žraloci velrybáři. Z lagun u pobřeží dorazí i žralok tygří. Ačkoli bylo v průběhu cesty sežráno několik milionů sardinek, přesto jich ještě mnoho dorazí do Kwa Zulu Natal a záhadně zmizí. Jednotliví dravci se pak vracejí na svá obvyklá místa nebo si hledají k životu místa nová.

V říši bílého žraloka (repríza pondělí 1. 7. 17.00)
Zamíříme na Nový Zéland za nejobávanějšími mořskými predátory - žraloky bílými. V roce 2014 podnikl Chris Fallows několik ponorů ve speciální kleci, přezdívané vosa, ta je jakousi minimalistickou klíckou obklopující lidské tělo a nabízející prostor jedině pro kameru. Pátral po žraloku Kolosovi, ale namísto toho natočil spolupracující žraloky, což je vzácnost. Aby se dozvěděl více o jejich sociálních vztazích, potopí se nyní opět u Edwardsova ostrova. Vosa byla vylepšena, verze 2 má bezpečnostní vylepšení pro případ jakýchkoli komplikací. Chrisův kolega, zkušený potápěč Kina, je ve vose spuštěn na dno, tedy 17 metrů pod hladinu. Brzy se objevují žraloci, ale po chvíli ztratí zájem a Kina je vytažen. Při druhém ponoru jde do klece Chris, Kina ho bude jistit z klasické klece. Chris odklápí kopuli nad hlavou, aby pořídil co nejlepší záběry. Žraloci připlouvají, mezi nimi i 4metrový samec. Žraloci pak předvedou, jak dokážou spolupracovat, i když možná jen náhodně. Chris na hladině pak líčí, jaké pozoruje rozdíly od žraloků na jihu Afriky. Tam je daná hierarchie a žraloci zde jsou samotáři. To na Novém Zélandu plavou někdy v párech, připomínají hejna nebo gangy. Výprava pokračuje právě do Jižní Afriky, kde ve Žraločím zálivu u Gansbaai otestují ještě lehčí vosu 3. Chris je v ní spuštěn na dno, kde bojuje s proudy, které ho i s klecí převrátí, dokáže se ale dostat na nohy a sledovat, jak jedna samice odhání samce od „její" klece. Po vytažení musí Chris načerpat síly, to může během plánování sledování loveckých technik bílého žraloka. Ten na otevřeném moři útočí z hloubky k hladině, kde i vyskočí vysoko do vzduchu. Chrisův tým využije tzv. sršně místního experta na žraloky, jde o zařízení, které by mělo poskytnout vynikající záběry. Je to horizontální klec s plováky, která bude tažená za lodí, za ní pak návnada, která tak bude neustále v záběru. Tým jde na věc, kamer běží hned několik a útok sleduje také dron. Za návnadu se skutečně zavěsí velký bílý žralok, který ji asi 30 vteřin sleduje a poté zmizí. Po pár desítkách metrů se z ničeho nic vyřítí z hlubin a zaútočí. Návnadu chytí do tlamy a téměř při tom vyskočí z vody. Záběry jsou vynikající, jsou o to vzácnější, že tuto techniku lovu lze jinde pozorovat jen výjimečně.
Když žraloci útočí IV (6 dílů, každý pátek od 21.00, opakování pondělí od 17.00)


Žralok versus predátor
Evoluce z něj vytvořila divokého dravce, v přírodě se proto najde jen málo takových, kteří by si troufli připravit žraloka o jeho pověst krále oceánů. Plave neuvěřitelnou rychlostí. Má takřka 300 zubů ostrých jako břitva. Váží až dvě tuny. A je vždy připravený vrhnout se na každého, koho si vybere na oběd. Žralok je hrozivým nepřítelem. Většina ze 400 existujících druhů žraloka přesto není správně vybavena k tomu, aby se ubránila jiným agresivním, hladovým predátorům. Jaké druhy zvířat jsou natolik odvážné, že si troufnou napadnout samotný „stroj smrti"? Tuleni, krokodýli, chobotnice, rysi, a dokonce i někteří ptáci byli viděni, jak se neohroženě vrhají do souboje tváří v tvář s elitními mořskými zabijáky. Ve vzrušujícím přírodovědném filmu Žralok versus predátor uvidíte výjimečné a vzácné záběry, které to dokazují.


Žralok bílý: Signál k útoku
Dokumentární film Žralok bílý: Signál k útoku odhaluje do nejmenších podrobností lovecké zvyky žraloka bílého u pobřeží jižní Afriky. Zároveň zachycuje detailní pitvu jeho složitých smyslových orgánů. Mořští biologové dr. Nick Whitney a Geremi Cliff zjišťují, jakým způsobem jde tento hrůzný, a přitom úchvatný dravec své kořisti po krku.


Žraločí ninjové
Oceán je kruté místo k životu plné nemilosrdných predátorů, kteří chtějí přežít za každou cenu. Jenže vrchol potravního řetězce ovládla šestice rychlých, hbitých a smrtonosných žraloků. Tito maskovaní zabijáci pronásledují kořist s pomocí speciálních přizpůsobení, díky kterým se stali nejobávanějšími dravci světa. Liškouni jsou zosobnění Žraločí ninjové. Sledujte je v akci ve stejnojmenném přírodovědném dokumentárním filmu, jenž zároveň zachycuje první úspěšný projekt zaměřený na jejich výzkum.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Ostatní

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura