Jiří Havelka: Vyhlásí nejlepší knihu za 100 let

Jiří Havelka: Vyhlásí nejlepší knihu za 100 let

Sedmnáctý ročník výročních knižních cen Magnesia Litera se koná sto let od založení Československé republiky. Tento historický moment byl zároveň spojen s výraznou státní i společenskou podporou české literatury a slovesnosti, jejímž projevem byl mimo jiné v roce 1919 zákon o veřejných obecních knihovnách, díky němuž má Česko dodnes jednu z nejhustších sítí veřejných knihoven, nebo Státní cena za literaturu udělovaná českým spisovatelům od roku 1920. Proto bychom v rámci cen Magnesia Litera na toto výročí chtěli upozornit.

Jestliže ceny Magnesia Litera každoročně hledají nejlepší knihu kalendářního roku, rozhodli jsme se při zpětném pohledu pokusit o něco podobného a vybrat pomyslnou knihu roku v každém roce počínaje právě datem 1918. Ve spolupráci s literárními historiky jsme proto vybrali pět „nominací" za léta 1918 - 2001, z nichž pak literární veřejnost (celkem hlasovalo 165 lidí) během ledna vybrala vítěze. V letech následujících již byly ceny Magnesia Litera vyhlašovány a knihu roku tedy máme určenu. Nyní budou probíhat dvě hlasování: jednak bude znovu hlasovat literární veřejnost, k níž se připojí prostřednictvím webu www.magnesia-litera.cz i veřejnost široká. Trojice knih, které v obou hlasováních získají nejvíce hlasů, budou oznámeny v průběhu vyhlašování cen Magnesia Litera ve středu 4. dubna 2018. Výběr nemá ambici stát se autoritativním, je to především hra. Hra, jejímž prostřednictvím bychom chtěli podnítit zájem širší veřejnosti o českou literaturu uplynulých sta let.


Slavnostní ceremoniál budou opět společně moderovat Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Večer bude od 20.15 vysílat přímým přenosem kanál ČT Art a cenám Magnesia Litera bude zasvěcen i předchozí zpravodajský pořad Události v kultuře.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Ostatní

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura