Český lev zná favority: Bába z ledu, Milada a Strniště

Český lev zná favority: Bába z ledu, Milada a Strniště

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila nominace pro jubilejní 25. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 51 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2017. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích. Nejvíce nominací napříč všemi kategoriemi získaly snímky Bába z ledu, Po strništi bos a Milada. Nominace na ceny za televizní díla budou oznámeny 12. února 2018. Slavnostní vyhlášení vítězů filmových
i televizních kategorií se uskuteční v sobotu 10. března 2018 v Rudolfinu a bude jej podruhé moderovat Adela Vinczeová. Novinkou 25. ročníku Českého lva bude nová podoba sošky. Její realizace proběhne ve spolupráci se sklárnou Rückl.
Členové ČFTA o nominacích filmových kategorií 25. ročníku ocenění Český lev hlasovali do 8. ledna 2018. 136 akademiků vybíralo z 25 celovečerních hraných a animovaných filmů
a z 26 dokumentů. Mezi kandidáty na České lvy vede s počtem 15 nominací snímek režiséra Bohdana Slámy Bába z ledu. Celkem 13 nominací získal film Po strništi bos v režii Jana Svěráka. Třetí nejvyšší počet nominací (10) má životopisné drama Davida Mrnky Milada. Následují snímky Křižáček Václava Kadrnky s 9 nominacemi, Kvarteto Miroslava Krobota s 8 nominacemi a Špína Terezy Nvotové s 8 nominacemi.
V kategorii nejlepší film byla nominována pětice filmů - Bába z ledu (režie Bohdan Sláma), Kvarteto (režie Miroslav Krobot), Milada (režie David Mrnka), Po strništi bos (režie Jan Svěrák) a Špína (režie Tereza Nvotová). Ocenění Český lev za nejlepší dokumentární film může získat jeden z těchto snímků - Červená (režie Olga Sommerová), Český žurnál - Hranice práce (režie Apolena Rychlíková), Mečiar (režie Tereza Nvotová), Nechte zpívat Mišíka (režie Jitka Němcová) a Svět podle Daliborka (režie Vít Klusák).

I letos budou udíleny ceny za televizní tvorbu ve dvou kategoriích. Své počiny doporučili celkem čtyři vysílatelé - Česká televize, HBO Europe, TV Nova a TV Prima. Tři projekty v každé kategorii s nejvyšším počtem hlasů od akademiků budou zveřejněny tiskovou zprávou 12. února 2018. Vítězové kategorií nejlepší televizní film nebo minisérie a nejlepší dramatický televizní seriál budou vyhlášeni přímo na slavnostním galavečeru 10. března 2018. Prezidium ČFTA bude udělovat během slavnostního ceremoniálu také cenu za mimořádný přínos české kinematografii.
Na tiskové konferenci ČFTA byli kromě nominací vyhlášeni také vítězové nestatutárních cen. Ocenění za nejlepší filmový plakát získali Jiří Karásek a Lukáš Fišárek, autoři plakátu filmu Po strništi bos. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Jan Svěrák za svůj film Po strništi bos.


V kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli jsou na Českého lva nominovány herečky - Zuzana Kronerová za film Bába z ledu, Barbora Poláková za film Kvarteto, Ayelet Zurer za roli ve filmu Milada, Tereza Voříšková za snímek Po strništi bos a Dominika Morávková za film Špína. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli má šanci získat - Petra Špalková za film Bába z ledu, Tatiana Vilhelmová za roli ve filmu Bába z ledu, Pavlína Štorková za snímek Kvarteto, Anna Šišková za roli ve filmu Špína a Sabina Remundová za film Zahradnictví: Dezertér.
Ocenění Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli bude patřit jednomu z těchto nominovaných - Pavel Nový za film Bába z ledu, Karel Roden za snímek Křižáček, Jaroslav Plesl za roli ve filmu Kvarteto, Vladimír Javorský za film Milada a Ondřej Vetchý za Po strništi bos. Vítězem kategorie nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli se může stát - Marek Daniel za roli ve filmu Bába z ledu, Václav Neužil za film Bába z ledu, Oldřich Kaiser za snímek Po strništi bos, Patrik Holubář za film Špína a Martin Finger za Zahradnictví: Rodinný přítel.
Ocenění za nejlepší režii může na galavečeru získat některý z těchto nominovaných - Bohdan Sláma za film Bába z ledu, Václav Kadrnka za snímek Křižáček, Miroslav Krobot za režii snímku Kvarteto, Jan Svěrák za Po strništi bos či Tereza Nvotová za film Špína.
ČFTA oznámila také nominace nestatutární Ceny Magnesia za nejlepší studentský́ film, kterou uděluje ve spolupráci s Karlovarskými minerálními vodami a Czech Film Center. Vítězem studentské ceny se může stát jeden z těchto nominovaných snímků - Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško), Bo Hai (režie Dužan Duong), Místo (režie Tereza Vejvodová), Plody mraků (režie Kateřina Karhánková) a Přátelské setkání nad sportem (režie Adam Koloman Rybanský).


Vítězové statutárních kategorií 25. Českého lva budou oceněni novou soškou, která vzniká ve spolupráci se sklárnou Rückl. Křišťálová trofej bude mít novou podobu a její výroba se vrátí do nižborské sklárny.


Slavnostní předání 25. výročních cen České filmové a televizní akademie se uskuteční
v sobotu 10. března 2018 v pražském Rudolfinu. Galavečerem bude opět provázet Adela Vinczeová. Celý večer bude vysílán v přímém přenosu od 20 hodin na ČT 1 .


PŘEHLED NOMINACÍ:


NEJLEPŠÍ FILM
Bába z ledu - producenti Pavel Strnad, Petr Oukropec
Kvarteto - producent Ondřej Zima
Milada - David Mrnka, Kristina Hejduková, Juan Mayne
Po strništi bos - producent Jan Svěrák
Špína - producenti Miloš Lochman, Peter Badač, Karel Chvojka


NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Červená - režie Olga Sommerová - producent Pavel Berčík
Český žurnál - Hranice práce - režie Apolena Rychlíková - producenti Petr Kubica, Filip Remunda, Vít Klusák
Mečiar - režie Tereza Nvotová - producentky Zuzana Mistríková, Tereza Polachová, Kateřina Černá
Nechte zpívat Mišíka - režie Jitka Němcová - producent Viktor Schwarcz
Svět podle Daliborka - režie Vít Klusák - producenti Filip Remunda, Vít Klusák


NEJLEPŠÍ REŽIE
Bába z ledu - Bohdan Sláma
Křižáček - Václav Kadrnka
Kvarteto - Miroslav Krobot
Po strništi bos - Jan Svěrák
Špína - Tereza Nvotová


NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Bába z ledu - Zuzana Kronerová
Kvarteto - Barbora Poláková
Milada - Ayelet Zurer
Po strništi bos - Tereza Voříšková
Špína - Dominika Morávková


NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Bába z ledu - Pavel Nový
Křižáček - Karel Roden
Kvarteto - Jaroslav Plesl
Milada - Vladimír Javorský
Po strništi bos - Ondřej Vetchý


NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Bába z ledu - Petra Špalková
Bába z ledu - Tatiana Vilhelmová
Kvarteto - Pavlína Štorková
Špína - Anna Šišková
Zahradnictví: Dezertér - Sabina Remundová


NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Bába z ledu - Marek Daniel
Bába z ledu - Václav Neužil
Po strništi bos - Oldřich Kaiser
Špína - Patrik Holubář
Zahradnictví: Rodinný přítel - Martin Finger

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Ostatní

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura