Klára Melíšková: Po trapné 50 se stane majitelkou dabingového studia

Klára Melíšková: Po trapné 50 se stane majitelkou dabingového studia

Rok 2001, dabingové studio ZERO, kterému po smrti jeho majitele hrozí zánik. A nesourodá skupinka svérázných zaměstnanců, v čele s vdovou po majiteli, kterou spojuje snaha zachránit studio a hlavně upřímná láska k dabingu. To je výchozí situace dvanáctidílného komediálního seriálu Dabing Street režiséra a scenáristy Petra Zelenky. První díl uvede ČT1 v pondělí 8. ledna ve 21.05 hodin.

Seriál vychází ze stejnojmenné divadelní hry Petra Zelenky pro Dejvické divadlo, která v roce 2013 získala titul Nejlepší komedie roku na Grand Festivalu v Pardubicích. „Velice záhy po premiéře hry se ukázalo, že některé postavy jsou natolik životaschopné, že by prostě byla škoda nenapsat jim další osudy. O seriál si pak řekly samy," vysvětluje Petr Zelenka. K dobovému zasazení do roku 2001 pak dodává: „Pro mne je to poslední období, o kterém má cenu vyprávět. Charakterizoval bych jej určitou kouzelnou naivitou a zároveň zápalem pro věc - v tomto případě pro udržení malého studia. Ale vlastně je jedno, o co postavy bojují. Důležité je, že jim ještě vůbec o něco jde. Ten zápal pro věc pak už v dalších letech mezi lidmi obecně postrádám."


Příběh seriálu začíná smrtí režiséra Jiřího Archa, majitele Studia ZERO. Jeho manželka, zneuznaná herečka Eva (Klára Melíšková) studio zdědí. Její ambicí je přetvořit jej v úspěšný a respektovaný podnik. Studioví technici Pavel (Václav Neužil) i Karel (Hynek Čermák) jí v tom nezištně pomáhají. Eva rozšíří tým ještě o Karlovu promiskuitní sestru Ladu (Tereza Voříšková). A aby dostala bankovní úvěr, rozhodne se přijmout také syna ředitele banky Davida (Marek Adamczyk).


Ačkoli jejich postavy planou upřímnou láskou k dabingu, ve skutečnosti jsou zkušenosti herecké sestavy seriálu s dabingem minimální. „Žádné zkušenosti s dabingem nemám a nejsem jeho fanouškem," uvádí například Miroslav Krobot, který si v seriálu zahrál neurotického režiséra Jandu. „Jednou jsem dabovala sama sebe z americké produkce do české. Jinak mám pocit, že bych to těm zahraničním hercům spíše kazila," říká představitelka Lady Tereza Voříšková a Hynek Čermák uzavírá: „Nedabuji. Je to velice náročná práce, kterou je třeba umět. A to není můj případ."


V seriálu se ale naopak - většinou v rolích sebe sama - objeví hned několik ostřílených matadorů českého dabingu - Jiří Bartoška, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Ivan Trojan, nebo Filip Švarc. „Viktor Preiss je mimořádný člověk a herec! Takto se odkopat a udělat si ze sebe prdel umí opravdu málokdo! Je to důkaz, že u herců je úplně fuk, kolik je jim let a co už v životě odehráli," chválí svého hereckého kolegu Hynek Čermák.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Ostatní

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura