Ondřej Vetchý: Česká televize uvede ke sto letům republiky dvoudílný film o Aloisi Rašínovi

Ondřej Vetchý: Česká televize uvede ke sto letům republiky dvoudílný film o Aloisi Rašínovi

eská televize natočila ke stému výročí vzniku Československa dvoudílný film Rašín, snímek o konci Rakousko-Uherska, vzniku samostatného státu a jeho hrdinech Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše. Ve filmu režiséra Jiřího Svobody se v hlavních rolích objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil. První díl uvede Česká televize na ČT1 v neděli 14. října ve 20.25 hod., druhý díl pak následující neděli, 21. října ve stejném čase.

Alois Rašín byl nedílnou součástí událostí předcházejících vzniku samostatného státu. Spolu s dalšími „muži října" a Karlem Kramářem, kterého ve filmu ztvární Miroslav Donutil, se o vznik Československa zasloužili stejnou měrou jako Masaryk s Benešem. Zatímco Masaryk s Benešem působili v zahraničí, Rašín, Kramář a další stateční lidé organizovali odbojovou informační síť Maffie, která zástupcům v exilu dodávala potřebnou legitimitu. A byli to právě Kramář s Rašínem, kteří - paradoxně nikoli za činnost v Maffii - byli odsouzeni za vlastizradu k trestu smrti. Ač se v mnohém názorově lišili, oba věděli, že součástí vlastenectví je ochota obětovat se pro svou zemi.


„Kdyby takový člověk, jako byl Alois Rašín, byl dnes v jakékoli instituci a měl možnost tu instituci spoluvytvářet a spolurozhodovat o ní, tak jsem si naprosto jistý, že by se v ní neztratil ani jeden špendlík a žádný tendr by nevyvolal pochybnosti," říká filmový představitel Rašína Ondřej Vetchý a pokračuje: „Myslím, že kdyby žil v době míru, tak by mohl být pro někoho obtížný svou kritičností, vehemencí a radikálností. Ale kdyby nastala válka, tak by se Rašín znovu objevil, a znovu by se stal jedním z vůdčích mužů. Jsem si jist, že kdyby tady byl po smrti TGM, tak by bubnoval k tomu, abychom bojovali proti Němcům."


Dramatický příběh „mužů 28. října" ukáže také názorový střet Rašína a Kramáře. „Karel Kramář byl diametrálně odlišný od Rašína. Mimo jiné tím, že pocházel z velmi bohaté rodiny, tak se na tu politickou situaci díval poněkud jinak," vysvětluje Miroslav Donutil, představitel ministerského předsedy, a dodává: „Kramář oponoval Rašínově Masarykovské tendenci orientovat se na západ, chtěl, aby tu vládnul ruský místodržitel."

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Ondřej Vetchý

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura