Miroslav Donutil: S Vetchým sázel ve věznici kytky

Miroslav Donutil: S Vetchým sázel ve věznici kytky

Ke stému výročí vzniku Československa chystá Česká televize film o událostech a osobnostech, které přímo souvisely s vyhlášením samostatného státu. Dramatický příběh, nazvaný podle jednoho z „mužů 28. října" Rašín, do podoby scénáře televizního filmu převedl režisér Jiří Svoboda. V roli prvního československého ministra financí Aloise Rašína se objeví Ondřej Vetchý, role prvního ministerského předsedy ČSR Karla Kramáře se zhostil Miroslav Donutil.

Ve filmu se věnujeme i vrcholícímu období jeho uvěznění, společně s Kramářem byl Rašín odsouzen k smrti za vlastizradu. Později jim byl trest změněn a byli přesunuti do jiného vězení. A následně se dozvěděli, že jako političtí vězni dostali amnestii. Zastihujeme ho tedy i po vrcholu jeho boje proti monarchii," komentuje svoji roli Ondřej Vetchý a dodává: „Kdoví jak by jeho odkaz v dějinách vypadal, kdyby pak nebyl postřelen anarchisticko-komunistickým fanatikem, na následky čehož zemřel. Byl příliš radikální, přísný a neoblomný." Miroslav Donutil doplňuje: „Kramář byl velký a zajímavý člověk, který s Rašínem vedl spory a své zájmy prosazoval vehementně, ale v těch nejdůležitějších záležitostech se vždy potkali. A společně za své zájmy bojovali. Jeho žena skrze něj celou dobu prosazovala, aby se naše země staly součástí carského Ruska. K tomu nedošlo, protože Rakousko prohrálo válku, a my jsme se osamostatnili jako Československo."


Donutil s Vetchým si v jednom ze záběrů vyzkoušeli nejen vězeňské mundúry, ale společně také na vězeňském dvorku sázeli kytky.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Miroslav Donutil

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura