Markéta Hrubešová: Opatří si tykadla

Markéta Hrubešová: Opatří si tykadla

Dvojice dobrovolníků v kostýmech s tykadly a krovkami můžete potkat 7-11. září v ulicích českých a moravských měst. Začala celonárodní sbírka Světluška na pomoc nevidomým a lidem s těžkým zrakovým postižením, kterou organizuje Nadační fond Českého rozhlasu. Výtěžek sbírky slouží mimo jiné na výcvik vodicích psů, speciální pomůcky, studijní stipendia nebo osobní asistenty.

„Světlušky budou zářit ve více než třech stech městech a obcích po celé ČR, abyste je ve svém okolí nepropásli, vznikla webová stránka svitis.cz. Na ní v době sbírky snadno zjistíte, kde se blízko vás aktuálně nachází dobrovolníci s kasičkou ve tvaru lucerny," řekl ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip a doplnil, že na svitis.cz, naleznou příznivci Světlušky i knihovny, kde lze také podpořit sbírku nebo vybrané příběhy těch, kterým společně se Světluškou už pomohli.


Světluška posvítila na cestu tmou například osmileté nevidomé Věrce S. z Huslenek, které přispívá na osobní pedagogickou asistentku. Ta s Věruškou pracuje nejen ve škole, ale připravují se společně i na vyučování. Věrka navštěvuje klasickou 3. třídu základní školy, a protože je vzornou studentkou, zvládá s asistentkou bez problémů studijní tempo svých spolužáků.


Světluška neopouští ale nevidomé ani v dospělosti. Nejčastěji jim pomáhá se zaplacením kompenzačních pomůcek, jako jsou mluvící počítače, mobilní telefony se speciálními aplikacemi, nebo optické lupy zvětšující text. Bez nich nemají těžce zrakově postižení lidé přístup k informacím a je pro ně složité najít si zaměstnání nebo jiné uplatnění.


Ročně pomůže sbírkový projekt stovkám zrakově handicapovaných dětí i dospělých vést maximálně samostatný a pestrý život. Světluška podporuje také neziskové organizace, které přispívají ke zlepšení kvality života zrakově postižených lidí.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Markéta Hrubešová

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura