Televizní bavič Šíp: Příští týden oslaví 70

Televizní bavič Šíp: Příští týden oslaví 70

Moderátor, bavič, scenárista a textař Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Po studiu na střední filmové škole v Čimelicích začal pracovat v Československé televizi jako produkční pořadu Vlaštovka a působil tam v letech 1963 až 1973. „...být produkční v Československé televizi znamenalo kariéru textaře: přede mnou tam byl Jiří Štaidl a po mně Ondřej Suchý," říká s úsměvem Karel Šíp.

V roce 1971 založil hudební skupinu Faraon, kde hrál na baskytaru, zpěvákem skupiny byl Jiří Schelinger. Textařem se stal, jak sám říká, oklikou: „Byl jsem uhranutý Semaforem, jejich texty a to byl popud, abych to sám zkusil nejprve na zahraniční písničky, pak už i původní..."


K narozeninám Šíp dostane jako dárek výběr 21 písní na CD BLÁZNIVEJ KMET. Původní spolupráci se skladatelem Jaroslavem Uhlířem (včetně společného zpívání a vystupování) postupně doplnil textováním melodií třeba pro Karla Gotta, Marcelu Holanovou, Leonu Machálkovou, Rangers, Jana Toužimského či Petru Janů a ti všichni jsou na zmiňovaném CD. Speciální kapitolou je pak dlouholeté přátelské partnerství s Olympikem, dovedené až do současnosti a přispívající k aktuálnímu dalšímu restartu naší rockové legendy. Zde se tak sešly Šípovy absolutní hitovky z posledních tří dekád, včetně Když muž se ženou snídá, Ráno (Strano), Žízeň lásky (What A Feeling), Čau, lásko, Inženýrská, Kakaová, Sláva, jsou bály, Pane můj či titulní Bláznivej kmet. Vedle zahraničních coverů tedy doplnil Karel Šíp vtipnými i dobře zpívatelnými slokami a nejlepšími refrénovými slogany melodie třeba také Karla Svobody, Pavola Habery, Jiřího Zmožka nebo Petra Jandy.


Karel Šíp své jubileum příliš neprožívá: „...momentálně bych na svém životě nechtěl měnit vůbec nic. Ani bych si nepřál, aby mi bylo třeba o dvacet let míň. Došel jsem k určitému rozumovému standardu, o věcech vím víc, než když mi bylo čtyřicet. Kdyby šlo status quo zachovat, tak budu nejšťastnější člověk na zemi."

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Karel Šíp

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura